2019 Ung SWB Cup i samarbete med Krafft

Nu har ytterligare ett år med Ung SWB Cup avrundats. Stort tack till alla engagerade lärare och fantastiska elever som har tävlat i teori, exteriör- och gångartsbedömning, löshoppningsbedömning och häst vid hand. Finalerna på Strömsholm och Flyinge var verkligen spännande och oerhört jämna. Skolornas elever träffade varandra och dagarna bidrog till mycket skratt, nya bekantskaper och massor av ny och värdefull hästkunskap.

Nu kan ni se individuella resultat topp 10 från båda finalerna. (Se nedan) 

 

Deltagare, Strömsholm 17 oktober
  1. Rättvik, Lag 1

Ebba Kriga-Tengvall
Lovisa Jons
Ida Jennervall
Jonna Wildemo

  1. Rättvik, Lag 2

Alva Berglund
Elsa Uppgren
Wilma Spjut
Linnea Holmlund

  1. Nordvik

Linnea Gustin
Mina Eriksson Palm
Madelen Westlund
Carolina Edström

  1. Vreta, Lag 1

Klara Pettersson
Cajsa Nyqvist
Mathilda Hansen
Julia Rydfors Eriksson

  1. Vreta, Lag 2

Julia Glad
Signe Bengtsson
Sofia Svensson
Natalie Vesterberg

  1. SRG Kungsbacka, Lag 1

Amanda Björk
Sara Palm
Rebecka Björklund
Emmy Denlov

  1. SRG Kungsbacka Lag 2

Ella Holmberg
Matilda Antonsson
Tova Pareto
Ebba De Ron

  1. Strömsholm, Lag 1

Zack Aujalay
Mirabell Salkert
Amanda Hellström
Emilia Odenheim

  1. Strömsholm, Lag 2

Julia Grenmark
Jessica Schumann
Elin Walser
Klara Holst

  1. Naturlära, Lag 1

Agnes Eriksson
Olivia Egerbrandt
Ella Åberg
Lina Bakken
Reserv Ronja Pöhö

  1. Naturlära, Lag 2

Amanda Molin Eriksson
Amanda Krans
Julia Östling
Julia Andersson
Reserv Ingrid Håkans

Deltagare, Flyinge 24 oktober

Ung SWB Cup Final, Flyinge

  1. Flyinge, SRG

Gustav Andersson
Lukas Andersson
Elin Lennartsson
Julia Snygg Grahn

  1. Segragymnasiet, Lag 1

Filippa Strand
Minna Liljekvist
Maja Gullander
Jonna Schönbeck

  1. Segragymnasiet, Lag 2

Olivia Bengtsson
Olivia Lind
Jasmin Berg
Noel Evnell

  1. Strömma, Lag 1

Ronja Dahlström
Alice Braw
Sofia Olausson
Elina Nilde

  1. Strömma, Lag 1

Amanda Sundqvist
Emma Dahlberg
Ida Cederlund
Hanna Svensson 

  1. Helsingborgs ridgymnasium

Elin Helgason-Strandmark
Klara Larsson
Felicia Persson
Linnea Ottermo

  1. SRG Varberg

Tilda Amundsjö
Thelma Hedlund
Fanny Widing
Mathilda Thonerfeldt
Reserv: Hanna Carr

Final 2019 - Topp 10 - Strömsholm och Flyinge

 

FLYINGE TOPP 10

1

356,5p

Mathilda Thonerfeldt

SRG VARBERG

2

356p

Linnéa Ottermo

HELSINGBORGS RIDGYMNASIUM

3

353,5p

Tilda Amundsjö

SRG VARBERG

4

352p

Hanna Svensson

STRÖMMA

5

351,5p

Sofia Olausson

STRÖMMA

Lukas Andersson

SRG FLYINGE

6

350p

Emma Dahlberg

STRÖMMA

7

349,5p

Felicia Persson

HELSINGBORGS RIDGYMNASIET

8

349p

Maja Gullander

SEGRAGYMNASIET

9

348,5p

Klara Larsson

HELSINGBORGS RIDGYMNASIET

10

347,5p

Elina Nilde

STRÖMMA

       

STRÖMSHOLM TOPP 10

1

361,5p

Emilia Odenheim

STRÖMSHOLM

2

360,5p

Elin Walser

STRÖMSHOLM

3

358,5p

Amanda Hellström

STRÖMSHOLM

4

356p

Klara Holst

STRÖMSHOLM

Jessica Schumann

STRÖMSHOLM

Julia Grenmark

STRÖMSHOLM

5

355,5p

Ella Åberg

NATURLÄRA

6

355p

Olivia Egerbrandt

NATURLÄRA

7

354p

Amanda Krans

NATURLÄRA

Madelen Westlund

NORDVIK

Rebecka Björklund

SRG KUNGSBACKA

8

352,5p

Ebba Kriga-Tengvall

STIERNHÖÖKSGYMNASIET

Ebba De Ron

SRG KUNGSBACKA

9

352p

Mirabell Salkert

STRÖMSHOLM

10

351,5p

Lovisa Jons

STIERNHÖÖKSGYMNASIET

Vinnande lagen från Strömsholm under en av finalerna 2018.